Uncategorized

Światowy Dzień Chorego 2024

Światowy Dzień Chorego, przypadający na 11 lutego, został ustanowiony przez Jana Pawła II. W kościołach, kaplicach szpitalnych oraz hospicjach odprawiane są Msze św. w intencji chorych oraz ich rodzin. W parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu-Nowej Wsi Królewskiej o godzinie 16:30 odprawiono Eucharystię w intencji chorych oraz pacjentów leczonych obecnie i w ubiegłych latach w Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”.

– Jest jeden szczególny dzień w roku liturgicznym, który jest świętem chrześcijańskim i obchodzony jest 11 lutego. To Światowy Dzień Chorego – mówił ks. Rafał Pawliczek, proboszcz parafii pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Opolu – Nowej Wsi Królewskiej. W tym dniu kościoły chrześcijańskie zwracają uwagę całego świata w stronę chorych i cierpiących. Siostrzane kościoły rzymsko-katolicki i ewangelicko-augsburski w tej szczególnej, duchowej komunii stają razem w tej godzinie przed krzyżem Chrystusa, by błagać za tych, którzy doświadczają cierpień.

Spotykamy się na nabożeństwie ekumenicznym, bo chcemy się razem modlić, bo chcemy razem je przeżywać, dlatego że ekumenia, czyli dążenie na rzecz pojednania między różnymi wyznaniami wszystkim nam leży na sercu. Ekumenicznie się tutaj gromadzimy, ponieważ choroba też jest ekumeniczna – mówi ks. Wojciech Pracki. Ona dotyka wszystkich, bez względu na wyznanie – mówił podczas kazania ks. Wojciech Pracki, proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Opolu. Podczas mszy został udzielony sakrament chorych, czyli namaszczenie olejem świętym, poprzez który Chrystus daje swoim wiernym dotkniętym chorobą moc i ochronę.

Przed mszą św. odbyła się także kwesta na rzecz Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie, które prowadzi Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”.

Galeria zdjęć

Zapraszamy do wysłucha i przeczytania relacji z tegorocznego Światowego Dnia Chorego.

Skip to content