Informacje o opiece hospicyjnej i paliatywnej
W Polsce zdecydowaną większość pacjentów objętych opieką paliatywną stanowią osoby dorosłe – ponad 90% ma powyżej 18 lat. Spośród nich, ponad 90% to pacjenci chorzy na nowotwór.
Kwestie prawne dotyczące opieki paliatywnej w Polsce reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 29 października 2013 roku w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu opieki paliatywnej i hospicyjnej (Dz. U. 2013 poz. 1347).
W opiece paliatywnej, zgodnie z wytycznymi Narodowego Funduszu Zdrowia, nasz zespół medyczny tworzą wykwalifikowani specjaliści.
Posiadamy wymagane kursy, szkolenia oraz specjalizacje, które zapewniają nam pełne przygotowanie do pracy w tej szczególnej dziedzinie medycyny. Dzięki temu możemy oferować opiekę na najwyższym poziomie – z profesjonalizmem, empatią i szacunkiem dla każdego pacjenta.
Wybór formy opieki hospicyjnej:
Większość nieuleczalnie chorych, nawet w zaawansowanym stadium choroby, wyraża chęć pozostania w swoim domu, w otoczeniu rodziny, aż do samego końca.
Przed podjęciem decyzji o wyborze odpowiedniej formy opieki hospicyjnej (takiej jak Poradnia Medycyny Paliatywnej, Hospicjum Domowe czy Hospicjum Stacjonarne), należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników:
- Stan sprawności pacjenta: ocena fizycznych i poznawczych możliwości chorego jest fundamentalna.
- Preferencje dotyczące miejsca opieki: istotne jest uszanowanie woli pacjenta co do miejsca, w którym chce spędzić ostatnie chwile.
- Możliwości opiekuńcze bliskich: należy realistycznie ocenić zdolność i gotowość rodziny do zapewnienia codziennej opieki.
Hospicjum stacjonarne
Hospicjum stacjonarne „Betania” oferuje nieodpłatną, kompleksową i całodobową opiekę dla dorosłych pacjentów najczęściej u kresu życia. Usługi są świadczone w ramach kontraktu z NFZ.
Pacjenci przebywający na oddziale stacjonarnym otrzymują wsparcie medyczne, pielęgniarskie, rehabilitacyjne i psychologiczne. W pomoc zaangażowani są również wolontariusze.
Opieka obejmuje nie tylko pacjentów, ale także ich bliskich, którym zapewniamy wsparcie psychologiczne zarówno w trakcie choroby, jak i po śmierci podopiecznego.
Szczegóły dotyczące przyjęcia znajdują się w zakładce „Procedury przyjęcia”.
Hospicjum domowe
W domowej opiece nad pacjentem kluczową rolę odgrywa rodzina lub wyznaczony opiekun. Działania te są wspierane przez interdyscyplinarny zespół hospicjum domowego, którego zadaniem jest opieka medyczna oraz edukowanie bliskich pacjenta, udzielanie im wsparcia oraz prowadzenie przez trudne czynności pielęgnacyjne.
W ramach tej opieki, pacjent może liczyć na co najmniej dwie wizyty lekarza miesięcznie. Pielęgniarka zaś, dzięki dwóm wizytom tygodniowo, aktywnie uczestniczy i pomaga w procesie pielęgnacji pacjenta. W zależności od indywidualnych potrzeb, wsparcie mogą również świadczyć rehabilitanci i psychologowie.
Poza wskazaniami medycznymi istotne znaczenie ma to, czy otoczenie chorego jest w stanie zapewnić mu wystarczającą opiekę. O szczegółowych warunkach przyjęcia do hospicjum domowego można przeczytać w zakładce:
„Procedury przyjęcia”.
Poradnia Medycyny Paliatywnej
Poradnia Medycyny Paliatywnej funkcjonuje w budynku Centrum Opieki Paliatywnej „Betania”.
Na konsultacje należy umawiać się telefonicznie, od poniedziałku do piątku od godziny 8:00 do godz.15:00.
tel. 77 4531771 wew. 201