Jesienna kampania społeczna “W Betanii jest życie” 2020

Każdego roku od 2012 r. włączaliśmy się w ogólnopolską akcję „Hospicjum to też życie”, która ze względu na tegoroczne zagrożenia epidemiologiczne nie odbywa się. Działania te, co roku koordynowała gdańska Fundacja Hospicyjna a nasze Stowarzyszenie aktywnie w nim uczestniczyło.

Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie niemal od 20 lat zajmuje się w Opolu i na Opolszczyźnie opieką paliatywną. Jest dla nas niezwykle ważne, aby pomimo trudności mówić o idei hospicyjnej. Hospicjum domowe prowadzimy w Opolu od 2006 r. a stacjonarne od 2012 roku, świadcząc bezpłatną, specjalistyczną pomoc osobom chorym nowotworowo w stanie terminalnym. W hospicjum dbamy, by nasi podopieczni przeżyli godnie i w jak najlepszych warunkach ostatnie chwile swego życia.

W tym roku będziemy to robić w zmienionym charakterze, w zależności od aktualnego zagrożenia epidemicznego. Otrzymaliśmy środki na realizację Zadania Publicznego związanego z realizacją zadań Samorządu Opolskiego Województwa Opolskiego w zakresie promocji i organizacji wolontariatu w województwie opolskim w 2020 roku- WOLONTARIAT- DLA MNIE OK.! W ramach tego zadania chcielibyśmy dotrzeć do osób zainteresowanych realizacją wolontariatu hospicyjnego. W ramach realizowanego zadania będziemy chcieli przeprowadzić warsztaty z zakresu:

– organizacji wolontariatu,

– komunikacji, wykorzystania elementów wiedzy medycznej w wolontariacie hospicyjnym,

– podjąć współpracę z organizacjami, które chciałyby współpracować wraz z naszą placówką w ramach działań związanych z wolontariatem.

Zadanie Publiczne związane z realizacją zadań Samorządu Opolskiego Województwa Opolskiego w zakresie promocji i organizacji wolontariatu
w województwie opolskim w 2020 roku- WOLONTARIAT- DLA MNIE OK.!

W ramach opolskiej edycji naszej kampanii „W Betanii jest życie” chcielibyśmy pokazać w sposób szczególny rolę wolontariuszy, którzy tworzą wraz personelem medycznym, jeden zespół, który opiekuje się pacjentem w hospicjum. Chcielibyśmy także, poprzez spotkania w placówkach oświatowych, uwrażliwić dzieci i młodzież na wolontariat, działania społeczne oraz idee hospicyjną.

Jeśli będzie to możliwe chcielibyśmy także zrealizować kilka stałych punktów jesiennej kampanii tj.:

– koncert rozpoczynający nasze działania,

– udział w wydarzeniu sportowym,

– Gala Betanii, na której chcielibyśmy nagrodzić aktywnych wolontariuszy, instytucje
i osoby prywatne współpracujące z naszym hospicjum oraz wspierające je,

–  Dzień Solidarności z Dziećmi i Młodzieżą w żałobie,

– spotkania grudniowe tj. koncerty świąteczne, konkurs na kartkę świąteczną dla pacjentów, zdobienie pierników i spotkania świąteczne dla rodzin.

Dla placówek oświatowych i instytucji mamy propozycje realizacji Programu Edukacyjnego” ZOSTAŃ AMBASADOREM HOSPICJUM BETANIA. Szczegóły już wkrótce w osobnym artykule.

O naszych planach mówiliśmy w dniu 26 sierpnia br. w Radio Opole 📻w Działają i pomagają. OPP na Opolszczyźnie. 🤝Dziękujemy panu🎙 red. Krzysztofowi Dobrowolskiemu za możliwość opowiedzenia 🎤o naszych planach i potrzebach.