Uncategorized

20 – lat jak jeden dzień

11 października 2021 r. w Filharmonii Opolskiej odbyła się uroczysta Gala Betanii 2021 w czasie której świętowaliśmy 20- lecie istnienia Stowarzyszenia Hospicjum Opolskie. W trakcie jej trwania została wspomniana historia powstania oraz zakres działań naszej organizacji.

Stowarzyszenie Hospicjum Opolskie na stałe wpisało się w krajobraz Opolszczyzny m.in. poprzez prowadzone Kampanie Społeczne tj. „Hospicjum to też życie” oraz „Pola Nadziei”. Są to aktywności, dzięki którym można zobaczyć na czym polega opieka paliatywna i czym zajmuje się hospicjum. Swoimi działaniami oraz różnym akcjami walczymy ze stereotypem postrzegania hospicjum jako umieralni pokazując je jako miejsce życia, życia godnego do samego końca.

Stowarzyszenie stawiało od zawsze na edukację w tym zakresie m.in. poprzez promocję wolontariatu oraz współpracę z różnymi placówkami i instytucjami. Ostatnie dwie kampanie tj. „W Betanii jest życie 2020” oraz „Pola Nadziei 2021” to doskonały przykład przełamywania barier. Pomimo wprowadzonych obostrzeń związanych z pandemią spotykaliśmy się on-line pokazując hospicjum od wewnątrz, prowadziliśmy także spotkania stacjonarnie nt. wolontariatu oraz opieki hospicyjnej pokazując jej wartość oraz możliwość zaangażowania się w pomoc na rzecz naszych pacjentów.

Prowadzono współpracę z 19 szkołami z terenu województwa opolskiego, 3 Fundacjami: im. Julki Bonk oraz Fundacją Dr. Clown, Społecznego Rozwoju SPINACZ, Mariankami z parafii w Opolu- Nowej Wsi Królewskiej,  drużyną ZHR TĘCZA, Aresztem Śledczym w Opolu, Dzielnicą nr VII w Opolu, Stowarzyszeniem Jedna Odra,  Domem Dziennego Pobytu w Prószkowie oraz z 12 szkołami w spotkaniach on-line z terenu całego kraju. Współpracowaliśmy także ze szkołami polonijnymi z USA, Argentyny, Irlandii Północnej i Wielkiej Brytanii. Zależy nam, aby „Betania” kojarzona była jako dom przyjaciół, przyjazny dla każdego, kto nas odwiedza, nawet jeśli jest to tylko wirtualnie.

W trakcie Gali dziękowaliśmy wszystkim tym zaangażowanym, poświęcającym swój czas na rzecz naszych pacjentów. Pomoc Wolontariuszy w hospicjum jest bardzo ważna a dla pacjentów ma bardzo duże znaczenie. Podobnie żadna z kampanii i organizowanych akcji nie mogłaby się odbyć bez pomocy i wsparcia wolontariuszy tych stałych jak i akcyjnych.

Dziękujemy naszym wolontariuszom, którzy w minionym roku pomimo trudności pandemicznych, zdrowotnych  znaleźli czas na spotkania z pacjentami. Są to:

– s. URSZULA LEWOSKA ,
– MONIKA STADNICZEŃKO,
– ANETA POZNAŃSKA,
– JOANNA TULIK,
– ELŻBIETA ADAMKIEWICZ,
– AGATA MAKIOLA,

Fot. A. Andruszko

Nagrodziliśmy także naszych Super Wolontariuszy, którzy pomimo pandemii zawsze Nas wspierali. „Nie liczy się to ile posiada, ale ile daje innym i jak się z nimi dzieli sobą, swoim czasem”. Cieszymy się, iż do tego grona dołączyli również koordynatorzy szkolnych wolontariatów.

Tytuł Super Wolontariusza 2021 otrzymali:

ALEKSANDRA HOJCZYK,

– JULIUSZ SZAFRAŃSKI,

– MAŁGORZATA TUROWSKA,

– SABINA PRZYBYŁA,

– ANNA HAŁENDA,

– AGNIESZKA BĄKOWSKA,

– AGNIESZKA WALESKA,

– ELŻBIETA WYDRA,

– EWA KAUCZOR.

Fot. M. Mazurkiewicz

Dziękowaliśmy także placówkom, instytucjom i organizacjom pozarządowym, które w z nami współpracowały w trakcie ostatnich kampanii społecznych.

Każdego roku przyznajemy wyróżnienie Przyjaciel Betanii wręczając właśnie Piórko, które jest szczególnym, największym wyróżnieniem dla tych, którzy nam pomagają i wspierają nas. Statuetki Przyjaciel Betanii 2021 otrzymali:

– pani Janina Omulecka,

– pan Dariusz Hryniewiecki,

– Barbara Wangert,

– pani Joanna Matlachowska- Pala.

Fot. A. Andruszko
Fot. A. Andruszko

Wręczono 8 statuetek z czego 4, dla Super Przyjaciół Betanii. Statuetki o symbolu otwartego serca zostały zasponsorowane przez Zarządu Powiatu Opolskiego w wysokości 1000 zł.

Statuetki Super Przyjaciel „Betanii” otrzymali:

– Halina Żyła,

– Wojciech Sak,

– Janusz Wysocki,

– Wiesław Chmielowicz.

Fot. A. Andruszko
Fot. A. Andruszko

Serdecznie dziękujemy naszym sponsorom, bez których nie mogła by się odbyć dzisiejsza uroczystość.

Dziękujemy Zarządowi Województwa Opolskiego i Filharmonii Opolskiej za możliwość bezpłatnego zorganizowania gali i koncertu.

Dziękujemy hotelowi De Silva za poczęstunek i nocleg dla Zespołu Raz Dwa Trzy.

Dziękujemy Energetyce Cieplnej Opolszczyzny i ECO Serwis Spółka z o.o. za wsparcie finansowe w organizacji gali i koncertu.

Dziękujemy wszystkim przedstawicielom mediów i fotoreporterom, którzy są dzisiaj z nami!
Dziękujemy pani Pameli Karczewskiej za zaśpiewanie przepięknej piosenki Maryli Rodowicz „Niech żyje bal”. Pani Pamela na co dzień pracuje w naszym hospicjum.

Dziękujemy również Zespołowi Raz Dwa Trzy za to, że zgodził się uświetnić nasz jubileusz i gratulujemy 30-lecia działalności.
Za prowadzenie Gali dziękujemy naszemu przyjacielowi panu Krzysztofowi Dobrowolskiemu.
Na Gali obecnych było ok. 310 uczestników.

Do zobaczenia na kolejnej Gali!

O Gali można przeczytać po poniższymi linkami:

https://radio.opole.pl/100,492982,to-bylo-ciezkie-20-lat-ale-warto-bylo-hospicjum-

https://nto.pl/hospicjum-betania-uhonorowalo-przyjaciol-darczyncow-i-wolontariuszy-uroczysta-gala-w-filharmonii-opolskiej/ar/c1-15847461

https://opole.naszemiasto.pl/hospicjum-betania-uhonorowalo-przyjaciol-darczyncow-i/ar/c1-8493889

https://nto.pl/hospicjum-betania-uhonorowalo-przyjaciol-darczyncow-i-wolontariuszy-uroczysta-gala-w-filharmonii-opolskiej/ar/c1-15847461

https://www.opolskie.pl/wydarzenia/gala-betanii-polaczona-z-jubileuszem-20-lecia-dzialalnosci-stowarzyszenia-hospicjum-opolskie/

https://opole.gosc.pl/gal/pokaz/7156161.20-lecie-dzialalnosci-hospicjum-opolskiego
https://radio.opole.pl/100,492572,wiadomosci-z-regionu&dtx=&szukaj=&go=morelist&s=6


Skip to content